logo Duszpasterstwo Młodzieży Nazaretańskiej

Duszpasterstwo Powołań

pomoc email dla nastolatków

Kochana, poszukująca swojej drogi w życiu!

Myślę, że wiesz z pewnością, że jesteś powołana.

Twoim powołaniem, jak wszystkich ludzi, jest świętość – spotkanie z Bogiem, który jest Miłością.

Cel jest jasny – ale drogi są różne. Być może masz jasną wizję swojej przyszłości, widzisz siebie jako żonę i matkę albo jako siostrę zakonną. A może jest tak, że nie masz pewności, jaka jest Twoja droga ale czujesz, że Bóg też ma dla Ciebie plan.

Jeśli tak właśnie jest,  chciałybyśmy Cię zaprosić do wejścia na drogę rozeznania powołania.

Nazaretańskie Dzieło Duchowej Pomocy Powołanym

Zapraszamy do włączenia się w modlitwę w intencji młodych osób rozeznających swoją drogę powołania, nowych powołań kapłańskich i zakonnych, a szczególnie do Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu oraz za wszystkie siostry tego Zgromadzenia.

 

Więcej informacji i formularz zgłoszenia pod tym linkiem

pomoc email dla nastolatków

O Zgromadzeniu

Nazaret to zwyczajność przesiąknięta Bożą obecnością, to Bóg ukryty w zwykłych wydarzeniach dnia, to Tajemnica Wcielenia dokonująca się tu i teraz. Jak pisała nasza Założycielka, błogosławiona Franciszka Siedliska choć apostolstwo Zgromadzenia ujmowała szeroko, obejmując swą troską człowieka od poczęcia aż do śmierci, to jednak specyfikę działalności widziała przede wszystkim w służbie rodzinie.

Chciała, by siostry kształtowały swoje powołanie, wpatrując się w Najświętszą Rodzinę. Ich życie powinno cechować wyrzeczenie, duch ofiary okazywany w pracy i w prostocie życia codziennego. W konferencjach do sióstr mówiła, że życie Najświętszej Rodziny z Nazaretu nie miało na pozór nic nadzwyczajnego, nie było w nim niezwykłych uniesień i cudów jak na Taborze, ani nadzwyczajnych cierpień jak na Kalwarii, ale życie to było przygotowaniem do wielkiej ofiary. Tak też jest do dziś.

pomoc email dla nastolatków

Formacja

Droga Nazaretanki jest prosta.

Pierwszym jej etapem jest właśnie rozeznanie osobiste a potem wspólne z siostrami, że to właśnie na tę drogę Pan zaprasza, że woła, a osoba chce na  Jego wołanie odpowiedzieć swoim Fiat – TAK, jak Maryja. Gdy młoda dziewczyna  zdecyduje się na ten krok następuje skromna ceremonia przyjęcia do:

Image
01

ASPIRATU

Jest to etap  duchowego włączenia do Zgromadzenia, zaproszenia do uczestniczenia jeszcze pełniej w życiu Kościoła, włączania się w nasze modlitwy, częstszego kontaktu i kończenia, szkoły, studiów, czy pracy w oczekiwaniu na rozpoczęcie życia zakonnego jakim jest
Image
02

POSTULAT

Jest to etap, który w naszym Zgromadzeniu trwa 2 lata a przeżywa się go w Żdżarach, na Mazowszu, miejscu związanym z młodością naszej Założycielki. Dziewczyny po okresie aspiratu dostają czarne sukienki z kołnierzykami, medaliki Świętej Rodziny i stają się siostrami. W tym czasie poznają życie wspólnotowe, historię naszego Zgromadzenia, charyzmat. Jest to etap poznawania sobie, wchodzenia w głąb, szukania prawdziwych motywacji i weryfikowania powołania. Kończy się on obłóczynami, ceremonią rozpoczęcia nowicjatu, przyjęcia białego welonu i nowego imienia.
Image
03

NOWICJAT

Trwa również dwa lata, mieści się w Ostrzeszowie, w Wielkopolsce. Pierwszy rok, tak zwany kanoniczny, jest bardziej klauzurowy, nastawiony na budowanie więzi z Jezusem, do której potrzebne jest  odejście od codzienności, zerwanie ze światem, ograniczenie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, by sprawdzić, czy rzeczywiście Bóg jest na pierwszym miejscu. Drugi rok jest bezpośrednim przygotowaniem do składanych ślubów, nowicjuszki odbywają praktyki w rożnych domach Zgromadzenia i przygotowują się do oddania życia Jezusowi przez śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Przy pierwszych ślubach otrzymują już habit nazaretański, czarny welon i krzyżyk profesyjny. Rozpoczynają w ten sposób okres junioratu.
Image
04

JUNIORAT

Czyli okres ślubów czasowych trwa w naszym Zgromadzeniu od 3 do 9 lat, jest to czas dojrzewania do podjęcia ostatecznej decyzji o ślubach wieczystych, uczenia się łączenia życia modlitwy i pracy, poznawania kolejnych domów i placówek Zgromadzenia. Formacja podstawowa kończy się złożeniem Ślubów Wieczystych, całkowitym włączeniem  do Rodziny zakonnej. Tu rozpoczyna się trwająca do końca życia.
Image
05

FORMACJA STAŁA

Nieustająca, którą zakończy Bóg wołając nas pewnego dnia do Siebie.

Terminarz

Image

ŚRODY W NAZARECIE

W środę co dwa tygodnie spotykamy się w niewielkim gronie online, by dzielić się Słowem Bożym, poruszać ważne dla nas tematy związane z wiarą, życiem, powołaniem.

Grupa jest otwarta, możesz do nas dołączyć w każdej chwili. Wystarczy, żę wyślesz wiadomość na adres powolania.nazaretanki@gmail.com a ja prześlę Ci link do spotkania.

W czasie naszych spotkań pochylamy się nad ewangelią z danego dnia. Czasami będzie się też pojawiał jakiś zaproszony gość.

Najbliższe terminy naszych spotkań to:

13.09, 27.09, 11.10, 25.10, 8.11, 22.11   -  godz. 19.30

Zapraszam!

Jeśli chcesz porozmawiać, podzielić się swoimi wątpliwościami i nurtującymi Cię pytaniami to zapraszam!

Może to być takie spotkanie przy kawie, lub na spacerze, by zapoznać  się i zobaczyć  trochę tego naszego świata zakonnego. Może to być weekend, podczas którego będziesz miała czas, żeby w ciszy i skupieniu porozmawiać z Bogiem o Twoim powołaniu. Będziesz mogła opowiedzieć Mu o wszystkich swoich wątpliwościach, nadziejach, obawach. Może będą to w końcu rekolekcje, w których będziesz mogła poznać inne młode dziewczyny, które również pytają Pana Boga, na jaką drogę ich zaprasza. Wierzymy, że może to być dla Ciebie błogosławiony czas i dlatego zapraszamy do Nazaretu.

Aktualnie zapraszamy na indywidualne dni skupienia w jednym z naszych domów.
Terminy wspólnych spotkań i rekolekcji będą podawane na bieżąco.

Napisz, zadzwoń, przyjedź – czekamy na Ciebie!
s. Marianna Tarkowska
Dyrektorka Powołań i Aspiratu
Żdżary 74, 26-420 Nowe Miasto nad Pilicą

tel: 500 579 375
e-mail: powolania.nazaretanki@gmail.com

Image

Odwiedź nas w mediach

Copyright 2016-2021 © Duszpastarstwo Młodzieży Nazaretańskiej. Prawa do kopiowania zabronione.